Thursday, February 24, 2022

EV 104

HEAD VABARIIGI AASTAPÄEVA, seltsimehed, kuniks meil see vabariik veel on.

Riik on muidugi institutsioon. Üksikisiku elu vaates pole suuremat vahet, kuidas sellega parajasti on. Minu (kasu)vanaisa ja (kasu)vanaema sündisid - issand, ma ei teagi, misasi see siin sel ajal oli! ja guugeldades ka ei leia - vist Vene tsaaririigis (?) eelmise sajandivahetuse paiku. Igatahes iseseisvat Eestit veel ei olnud. Võib-olla olime mingi Eesti kubermang vmt. Minu (kasu)isa ja (kasu)ema sündisid Eesti Vabariigis 20ndate lõpus. Hiljem sain teada, et mu bioloogiline ema sündis 1943, kuid ei tea, milline riiklik formatsioon siin parasjagu oli, sest II maailmasõda, eks ole. Mina ise sündisin NSVL´is, nagu ka D ja F, lapselapsed aga taas Eesti Vabariigis... Mitu riigikorda see on kõigest viie põlvkonna sündimiste jooksul? Kuidas see on minu elu mõjutanud?

Aga nüüd on nii:



Mart Helme (EKRE looja, keda ma pmst jälestan) kirjutas eile Postimehes nii:

"ARVAMUS23.02.2022, 17:01

Mart Helme: Moskva ja Pekingi silmis on lääne sanktsioonid surmahoop dollarile endale ja USA hegemooniale 


Putin võib plaanida ootamatu löögi andmist ühele Balti riigile. Laename, sõlmime liitlastega lend-lease’i lepinguid. Kui surm on suu ääres, ei maksa raha midagi.

Mis mängu Vladimir Putin suurriikide juhtidega mängib? Mitte ragbit, nagu tahaksid ehk ameeriklased, mitte tennist, nagu tahaksid ehk prantslased ega mitte ka piljardit, nagu tahaksid ehk sakslased, vaid malet. Ta teeb seda aeglaselt, metoodiliselt ja selgelt teades, missuguste käikude tulemusena ta vastase tule alla paneb ja missuguse kombinatsioonini peab jõudma, et vormistada matt. Sealjuures on oluline, et seni kuni vastaspool ei mõista, et Venemaa mängib malet, mitte ragbit, on Moskva eelispositsioonis. Sest teised arvavad kogu aeg, et ta teeb midagi muud kui see, mida ta tegelikult teeb.

Tegelikult astus ta aga ameeriklaste hinnangul 16. veebruaril algama pidanud suure sõjalise pealetungi asemel sammu, mis viis Vene väed ilma ainsagi lahinguta vasakkalda Ukraina südamesse ning andis võimaluse kogu Donetskist-Luganskist nii lõuna kui põhja poole jäävate vasakkalda alade pihtide vahele võtmiseks ning lõi sügava ja operaatiivruumina avara kiilu ukrainlaste idarindesse.


Strateegiliselt halvendas see Ukraina olukorda märkimisväärselt, eriti arvestades, et riik on ühtaegu ähvarduse all ka põhjast ja lõunast ning isegi läänest, kui räägime Transnistrias paiknevast Venemaa sõjaväekontingendist.


Mida Putin edasi teeb?


Jätkab male mängimist. Vastase kuningas on tule all, ta on kaotanud mitu etturit, on ajahädas ja närvitseb.


Aga millal ja kus tuleb matt, milleni Putin jõuda soovib? Matt ei tule Ukrainas. Ukraina on lipp, mille laualt ära korjamine on Putini meelest juba otsustatud niikuinii. Kogu kära sanktsioonidest ei heiduta teda. Vastupidi. Nii Moskvas kui Pekingis vaadatakse sanktsioonidele ja nende paratamatult pärssivale mõjule ka sanktsioone kehtestavate riikide majandustele kui võimalusele jooksutada kokku maailma senine rahandussüsteem ja anda seeläbi surmahoop dollarile kui maailma reservvaluutale. Ja seeläbi ka USA hegemooniale.


Venemaa peamiseks eesmärgiks on hoopis külma sõja järgse – ja tegelikult suuresti juba Teheranis, Jaltas ja Potsdamis kokku lepitud – maailmakorra lammutamine ja Venemaa viimine positsioonile, mis on kokku võetav tõdemusse „tugevad teevad, mida tahavad, nõrgad, mida peavad”.


Selleks on tal vaja lõplikult hävitada USA globaalne liidripositsioon ning selle üks peamisi tööriistu, milleks on NATO.


Ja siit tulenevadki Venemaa järgmised käigud geopoliitika malelaual. Putin teab, et mistahes ka ei juhtuks Ukrainas, ei anna see ometi surmahoopi NATO-le. Seepärast ongi talle vaja, et kõik malelaual toimuva jälgijad peaksid seal toimuvat mängu otsustavaks. Päriselt aga... Päriselt võib Putin plaanida ootamatu löögi andmist ühele Balti riigile.

Kuidas ta seda teeb?


Mul ei ole võimekust telepaatiliselt lugeda Putini mõtteid. Aga Lõuna-Osseetia ja Abhaasia ta ju võttis ära. Krimmi ta ju võttis ära. Donetski ja Luganski võttis ära. Geopoliitilise olukorra Taga-Kaukaasias pööras ju aserite kätega enda kasuks. Kõrgõzstanis lasi ju värvilise revolutsiooni leegil korruptsiooni, tüdimusse ja omavaheliste arvete klaarimisse sumbuda. Kasahstanis kasutas mässu ära Moskvale sobiva nukurežiimi kindlustamiseks.


Ajalukku vaadates võib tõmmata paralleeli Hitleri ja Putini vahele. Hitler oli hull. Ta uskus, et tal on jumalast antud ajalooline missioon. Putin ei ole hull, aga ka tema usub, et tal on saatusest määratud ajalooline missioon. Ta järgib muide üsna täpselt seda blufi- ja avantüüripoliitikat, mida viljeles edu saavutamiseks Hitler. Aga ta ei kavatse kindlasti korrata neid vigu, mida tegi Hitler, kui ta kaotama hakkas.


Sel ajal, kui külma sõja painest vabanenud lääs hakkas võitlema vähemuste õiguste eest, tegeles Venemaa hambad ristis oma sõjalise võimekuse arendamise ning vastase ohjeldamise strateegiate välja töötamisega.


Tulemuseks on, et Venemaa ei karda enam USA-d. Ja ameeriklased teavad täpselt, miks ja mida tähendab ütlus, et Venemaa võtab tema huvidega mitte arvestamise korral kasutusele „sõjalis-tehnilised” meetmed. Hirmuärataval kombel ongi Moskva juba asunud neid kasutusele võtma.


Sõjalise koostöö lepingute sõlmimine Venezuela, Nicaragua ja Kuubaga ei tähenda ju mitte midagi muud kui seda, et Venemaa viib nüüd, kuuskümmend aastat hiljem ellu selle, mis jäi tegemata 1963. aasta Kuuba raketikriisi ajal ja paigaldab oma tuumavõimekusega raketid USA aia taha.


Enamgi veel


Venemaa pidevas lahinguvalmiduses tuumaallveelaevad viiakse USA ranniku lähedale. Ja Venemaa enda territooriumilt võetakse tuumarakettidega sihikule (Moskva meelest ebasõbralike) Lääne-Euroopa riikide pealinnad.


Sõjalis-tehnilised sammud astutud, on Putinil piisavalt ähvardusjõudu, et võtta ette hetkel avantüürina tunduv rünnak ühe Balti riigi vastu ja sel moel mõne päevaga lõpetada NATO kui usaldusväärse kaitseorganisatsiooni eksistents.

Muide, Moskva väide, et Ukraina pole suveräänne riik, kuna selle võimud ei esinda kõiki tema territooriumil elavaid inimesi, peaks meil ihukarvad püsti tõstma, kui mõtleme on ligemale sajale tuhandele Vene kodanikule ja umbes 70 000 halli passi omanikule.


Mida siis teha?


Tõenäoliselt on meil enne, kui Putin oma järgmise meid otseselt puudutava käigu teeb, umbes aastapäevad aega. Selle aja jooksul tuleb meil ilma igasuguse bürokraatia ja liitlaste soovituste kuulamiseta tegeleda usutava õhu- ning raketitõrje loomisega, tagada rannakaitse, likvideerida lünk soomusvõimekuses. Ning loomulikult tuleb lõpetada kaitseväe, kaitseliidu ja sisejulgeoleku üksuste moraalne ruineerimine jabura koroonapoliitika ja vaktsineerimissunniga.


Kust võtta kaitsevõime kiireks tõstmiseks raha?


Kui surm on suu ääres, ei maksa raha midagi. Laename, sõlmime liitlastega lend-lease’i lepinguid, pöördume riikide poole, kes pole otseselt meie liitlased, aga omavad ometi tugevaid kaitsejõude. Niisugused võiks olla näiteks Iisrael ja Šveits.


Kui ujuma lähed, on ikka hea teada, et kaldal on vetelpääste. Aga lõpuks võib ikka kujuneda nii, et uppuja päästmine on uppuja enda asi. Nimetame seda enda päästmist plaaniks B. Plaani A ei kahjusta see nii või teisiti."


Mulle näib see hetkel kõige adekvaaatsem arvamus. Kogu see ofitsiaalse seltskonna pinguldatud naeratust kandev optimism ("Eesti on NATO liige! See on parim kaitse Eestile!") on loomulikult arusaadav, kuid nagu MHgi arvan, et Putin NATOt ei karda. Vene inimene on selline. Tal on suva, kas mingi asi on ebamõistlik, ta viskub džotile kui vaja. Hullumeelse fanaatikuga ju ei võitle. Eriti veel, kui mass on ülekaalukas.


* * *
Ja niipaljukest updeiti sisin lõpus: ärkasin veelgi rohkem paistses alahuulega, nii et see vahepealne palavik ja kõik muu ei pruugi ikkagi omicron olla. Mul on mingi igemepõletik, paar päeva tagasi oli lausa mädane ja puha. Nii et vb on sellest. Igaks juhuks peaks ehk mingil hetkel ikkagi selle 5-6 euri ohverdama ja koduse antigeenitesti tegema, kuigi täna uue trenažööri ostmisele tahaks hoopis võimalikult vähese rahaga märtsi alguseni läbi ajada.

Muide  lausa kaks "ž"-d tänases kirjatükis - what are the odds?! :D








 

 

No comments: